1. Olympia Blansko >
  2. Kadeti ve finále Českého baseballového poháru, berou stříbro!

Kadeti ve finále Českého baseballového poháru, berou stříbro!

Radka Sitarová, 12.06. 2024 Aktuality

Od pátku 7. června do neděle 9. června se v areálu Olympie Blansko konal turnaj ČBP v kategorii do 15 let. Krom pořádající Olympie se turnaje účastnily týmy dalších 8 klubů: brněnské kluby Hroši, Draci, Technika a Hippos, dále z Vysočiny Nuclears Třebíč a Ježci Jihlava a ze Severní Moravy Klasik Frýdek-Místek a Arrows Ostrava. 

Zlato vybojovali Hroši Brno, stříbro domácí Olympia Blansko a bronz patří Drakům Brno.

Týmy byly rozděleny do dvou skupin, blanenští ve 4 členné skupině s Draky, Hippos a Arrows. Vítěz celého poháru získává automatickou účast ve finálovém turnaji MČR. Týmy na 2–8 místě si zajistí účast v kvalifikaci MČR.  Hlavním cílem Olympie bylo zajištění účasti na kvalifikaci MČR, druhým cílem bylo semifinále turnaje.

V prvním zápase se Olympia utkala s Draky Brno, na kopci se postupně v blanenském dresu vystřídali Radek Doležel, Jan Novotný, Vojta Klein a Dominik Štěpánek. Největší tíhu nesl Klein, který na kopci strávil tři směny a položil základ k vítězství 13:11.

Druhé páteční utkání proti Arrows Ostrava začínalo díky odpolední bouřce a následné úpravě hřiště s dvou a půl hodinovým zpožděním až po 20. hodině. Za Olympii postupně nadhazovali David Sitar, Matyáš Klodner a Martin Fajmon. Krom první divoké směny měla Olympia utkání pevně v rukou a skóre postupně navyšovala až na konečných 21:3.

V sobotu dopoledne již nastupovala Olympia proti brněnským Hippos s jistotou nejhůře druhého místa ve skupině a zajištěnou účastí v semifinále. Olympia nenechala nic náhodě a postupně přidávala bod za bodem až na konečný rozdíl 13:3. Utkání zvládl bezchybně na pozici nadhazovače Jan Novotný (4 směny), závěrečnou směnu doházel Dominik Štěpánek.

Na závěr skupiny se hrálo dodatečné utkání mezi 1. a 2. týmem ve skupině o skupinové prvenství a lepší výchozí pozici do semifinále. V tomto utkání Olympia narazila opět na Draky Brno. Po vyrovnaném úvodu se blanenský tým začal více prosazovat v útoku a zajistil si výhru i ve čtvrtém zápase v turnaji výsledkem 14:5. Blansko opět prostřídalo vetší počet nadhazovačů, postupně házeli Martin Fajmon, Matyáš Klodner, Lukáš Hanák a Petr Pavliš.

V nedělním dopoledním semifinále se Olympia utkala s týmem Nuclears Třebíč. Oba týmy nasadily do semifinále svoje nadhazovací jedničky, Blansko Davida Sitara a Třebíč Daniela Dobeše. I to svědčilo o tom, jakou váhu tomuto zápasu oba trenéři přikládali. A od začátku se rozpoutala vyrovnaná bitva. V první směně oba týmy dokázaly jednou skórovat, poté však oba nadhazovači dominovali a nepouštěli soupeře k doběhům. Skóre 1:1 vydrželo až k dohrávce páté směny, do té doby dokázali nadělit Dobeš 6 a David Sitar dokonce 10 strike autů.

V dohrávce páté směny však dokázala Olympia vývoj utkání razantně strhnout na svoji stranu. Vše začal svým odpalem Kavan a postupně se přidávali ostatní hráči line-upu se svými odpaly. Dílo zkázy pro Nuclears dokonal Pavliš při obsazených metách svým třímetovým odpalem. Po páté směně byl stav 7:1 pro blanenskou Olympii. V šesté směně ve snaze o zvrat zatlačili i třebíčští pálkaři, dokázali dvakrát skórovat a přinutili domácí tým ke změně nadhazovače. Fajmon však s přehledem situaci zvládnul a nepřipustil žádné komplikace. V šesté směně naopak Olympia ještě jednou bodovala a konečným výsledkem 8:3 si zajistila postup do finále.

 

V nedělním podvečeru se ve finále utkaly dva neporažené týmy Olympia Blansko a Hroši Cardion Brno. Blansko nasadilo na kopec Matyáše Klodnera, proti němu stála jednička týmu Hrochů Josef Molnár. A od prvního pálkaře bylo zřejmé, jak se bude utkání vyvíjet. Velmi silný pálkařský line-up Hrochů dostal blanenský nadhoz a obranu pod těžký tlak, kterému mladí domácí hráči nedokázali čelit. V útoku se sice snažili prosadit, ale vývoj utkání a skóre pouze korigovali. Rozhodující byly třetí a čtvrtá směna, kdy obrana nepodržela nadhazovače a výsledkem bylo celkem devět bodů pro Hrochy. V průběhu utkání Olympia střídala nadhoz, postupně se představili Doležel a Hanák, ale na pálkařskou sílu Hrochů domácí tým již neměl dostatek sil. Konečným výsledkem 14:4 tak získali první místo v turnaji brněnští Hroši Cardion.

Olympia tak obsadila v turnaji výborné druhé místo, po celý turnaj předváděl mladý tým pěkný baseball a výsledkem bylo pět výher a pouze finálová porážka. Svým výkonem tak tým Olympia potvrdil výsledky z dosavadního průběhu sezony, kdy jim v regionu Jih patří druhá příčka, právě za vítězem, týmem Hrochů Cardion Brno.

 

Zleva horní řada: Radek Hanák, Michal Kavan, Petr Pavliš, Matyáš Klodner, Lukáš Hanák, David Sitar, Jan Novotný, Martin Fajmon, Ivoš Kučera

Zleva dolní řada: Dominik Štěpánek, David Grepl, Vojta Klein, Max Havlíček, Radek Doležel

Výsledky týmu se projevily i v individuálních statistikách hráčů.

Vynikající pálkařskou formu po celý turnaj prokazoval Lukáš Hanák, který byl v těsném závěsu třetím nejlepším pálkařem turnaje, dobře mu sekundoval David Sitar, který byl těsně za první desítkou nejlepších pálkařů.

Jan Novotný byl mezi první trojicí hráčů s největším počtem volných met a společně s Lukášem Hanákem byli mezi prvními třemi „zloději“, tedy hráči s největším počtem ukradených met.

Největší počet RBI, tedy bodů stažených pálkařem v celém turnaji měl Matyáš Klodner, v první sedmičce byli i David Sitar a Petr Pavliš.

Lukáš Hanák a Jan Novotný obsadili první dvě místa v počtech doběhnutých bodů, čtvrtý byl Matyáš Klodner.

Mezi nadhazovači obsadil David Sitar třetí místo v počtu naházených strike autů (11 SO).

Pochvalu si však zaslouží všech deset statečných hráčů kategorie U15, které doplnili dva hráči z mladších U13, všichni bez rozdílu se podíleli na týmovém výsledku a nesou stejný podíl na úspěšném turnaji a reprezentaci klubu.

Ivo Kučera, trenér

Foto: Petra Voet, Zuzana Šťastná 

 

 

Starší články