>

Nová sezóna A-týmu ve znamení změn

Radka Sitarová, 08.04. 2022 Aktuality

Baseballový a softballový klub Olympia Blansko již od roku 1988 vychovává úspěšné sportovce a sklízí významné úspěchy napříč všemi kategoriemi v konkurenci silných klubů, které se soustředí zejména do velkých měst jako je Praha, Brno, Ostrava. Mužský A-tým je pak nejvyšší metou, které mohou mladí baseballisté v Blansku dosáhnout, a je vizitkou klubu, kde se odráží veškerá práce s mladšími kategoriemi a stabilita klubu. Posledních cca 10 let se blanenskému mužskému týmu v roli trenéra a managera věnoval Ivo Kučera.

Ivo Kučera je jedním ze spoluzakladatelů klubu a sám býval elitním hráčem, který odehrál část baseballové kariéry v brněnských Dracích, byl součástí národní reprezentace, získal několik individuálních cen a dodnes se drží na předních příčkách v klubu českých homerunářů. Mužskému týmu tak měl co předávat. V roce 2017 dokonce získal ocenění České baseballové asociace „Trenérský objev“ roku, a to když přivedl blanenské mužstvo po letech zpět do nejvyšší baseballové soutěže Extraligy. Ivo Kučera po letech u Ačka končí a v letošní sezóně se bude organizačně starat o tým U18. 

Pro nadcházející sezónu ho tak v čele A-týmu vystřídá jeden z tahounů mužstva Štěpán Havlíček, zkušený levoruký nadhazovač, který mmj. absolvoval několik sezón v americkém týmu Tampa Bay Rays a patří k hlavním oporám blanenského mužského baseballu. Štěpán Havlíček si k sobě do realizačního týmu vybral jako své asistenty Jakuba Kostku a Aleše Blažka, kteří rovněž patří ke zkušeným matadorům blanenského Ačka a s jejichž pohledem na směřování týmu je Havlíček v souladu.

Změny proběhly také z hlediska organizace mužských baseballových soutěží. Extraliga doposud patřila deseti nejlepším mužským celkům, od sezóny 2022 se opět nastavuje formát zahrnující osm nejlepších českých týmů, mezi které se ovšem v loňské těžké covidem poznamenané sezóně nepodařilo blanenským hráčům probojovat. Blanenské Ačko tak letos odehraje sezónu v 1. lize.

„Mou vizí je stabilizovat tým, vytvořit dobrou atmosféru, hrát pravidelně baráž (pozn.: prolínací část soutěže 1. liga vs EXL) a výhledově se také pokusit o navrácení Extraligy do Blanska. Pro letošní sezónu je mým cílem postoupit mezi čtyři top týmy 1. ligy, což nám otevře cestu zahrát si baráž a utkat se s extraligovými týmy. Cílem v 1. lize je umístit se na konci sezóny na medailových příčkách“ popisuje své záměry Havlíček.

Sestava pro letošní sezónu posílila o hostující hráče Jana Svobody, Filipa Fabiana a Matěje Donského. Po delší odmlce se do týmu vrací Libor Kolář.

Zahájení soutěže 1. ligy a první otevírací zápas sezóny se odehraje v sobotu 9. dubna od 13.00 hod na Strawberry field. Další týden vyjíždí Olympia za soupeřem do Jablonce a 23. dubna bude Olympia od 13 hodiny na blanenském hřišti hostit tým Klasik Frýdek Místek. Soutež se odehraje systémem sobotních doublů. 

Pro letošní sezónu byl také obnoven Český baseballový pohár, kterého se zúčastní 23 týmů, včetně blanenské Olympie.

Nezbývá, než popřát týmu mnoho štěstí, úspěchů a radosti ze hry. A především hodně věrných fanoušků, kteří na Strawberry field vytváří každý rok při zápasech krásnou atmosféru.

Velký dík za všechen čas a úsilí samozřejmě patří Ivo Kučerovi, díky němuž se před lety podařilo konsolidovat A-tým, který byl poté schopen postavit se jakémukoliv soupeři z Extraligy a v konkurenci velkých měst se držet v nejvyšší mužské baseballové soutěži několik dalších sezón.

Starší články