>

A tým svedl nerozhodný boj o 2. místo 1. ligy

Radka Sitarová, 16.05. 2022 Aktuality

Napínavé hrací kolo čekalo domácí fanoušky v sobotu 7. května, kdy do Blanska na Strawberry field zavítala Kotlářka Praha, se kterou měla Olympia Blansko svést přímý souboj o 2. příčku v tabulce základní části 1. ligy. V zápasech se mohlo rozhodnout také o takřka jisté účasti v nadstavbě o Extraligu, nejvyšší baseballovou soutěž, a tak se dal očekávat velice kvalitní baseball.

Ilustrační foto: Jakub Kostka, foto Ivan Nejezchleb

Domácí Olympia nastoupila k prvnímu utkání v army dresech, při příležitosti Dne vítězství.Utkání začalo ve 13 hodin a na kopci za domácí nastoupil Kostka. Po strikeoutu prvního pálkaře přišel single a Kotlářka ihned ukázala svoji sílu, rychlou a agresivní hru. Po pomalém zpracování míče domácí obranou se běžec dostal na druhou metu. Následovala série dalších odpalů a hosté hned v první směně vystřídali osm pálkařů a získali dva body. Proti domácím se na kopci postavil Hrdlička a ten si s pálkaři věděl rady. Olympia získala bod v dohrávce druhé směny, kdy na dva outy odpálil double Farkaš, kterého stáhl singlem Havlíček. To bohužel bylo ze strany blanenských pálek na dlouhou dobu vše. Mezitím na začátku třetí směny hosté sérií tří odpalů dokázali odskočit opět o dva body. Ve čtvrté směně Kostka zaváhal, pustil na metu po trefení a ballech první dva pálkaře, a hosté z toho dokázali vytěžit jeden bod. Stav 5:1 nevypadal zle, ovšem Hrdlička z Kotlářky držel hráče Blanska na minimu odpalů.

V šesté směně se k dobré pálce hostů přidaly dvě chyby v poli a výsledkem byly další dva body Kotlářky, která tak navýšila vedení na 7:1 a vyhnala Kostku z kopce.

Až v osmé směně Olympia dokázala využít nepřesnosti střídajícího nadhazovače a získat dva body. A protože ani hosté už proti Farkašovi na blanenském kopci další body nepřidali, skončilo utkání vítězstvím Kotlářky 7:3. Pražští hráči nás zaskočili agresivní a energickou hrou a během po metách, čímž dostávali celou obranu pod tlak a zaslouženě si připsali vítězství. Na pálce za Olympii dokázal sekundovat pouze Fabian. Pět chyb obrany je vysoké číslo, které také přispělo k vítězství Kotlářky.

  • Kostka 6IP, 7R, 3K
  • Farkaš 3IP, 0H, 2K
  • Fabian 3z3, 2B, RBI
  • Farkaš 1z3, 2B
  • Havlíček 1z3, RBI

Jak se Olympii pálkařsky nedařilo v prvním utkání, tak v zápase číslo 2 se vše obrátilo. Málokdo čekal takovou dominanci, ale startujícího nadhazovače Kotlářky Vlacha jsme dokázali zasypat deseti hity během prvních tří směn.

V první směně se po singlu dostal na metu hned první pálkař Kostka, ale i přes to, že se po úlivce a krádeži dostal až na třetí metu, bod z toho nebyl.

Spolehlivý výkon Svobody na kopci Olympie dal blanenským hráčům možnost útok zopakovat a ve druhé směně si Farkaš a Pomazal připsali single, aby následně RBI možnost využil doublem Havlíček. Následně Grossmann a Kolář out, Kostka volná meta a single Klimeše dostal pro body všechny tři běžce na metách před sebou. Po druhé směně tedy skóre 4:0. Následovala opět směna bez bodu v podání Svobody, zejména díky premiérově zahrané double play v letošní sezóně po ose nejstarších hráčů týmu Klimeš (SS) - Kostka (2b) - Kolář (1b). V začátku třetí směny přišly singly Fabiana a Pomazala, které pro body nestáhl nikdo jiný, než opět Havlíček. V následující směně přišel druhý a poslední úspěšný odpal Kotlářky v tomto utkání, ale obrana Olympie opět spolehlivě zahrála tři outy. Čtvrtou směnu zahájil singlem střídající Grendža-Donský, následovaly singly Klimeše, Kabeše, error obrany po odpalu Fabiana a 2 RBI double šancí nepohrdl famózní Havlíček. Skóre se tedy opět rozrostlo o 4 body na stav 10:0. V dalším průběhu dostali prostor všichni hráči z lavičky a Honza Svoboda držel pálkaře Kotlářky bez odpalu i bodu. V dohrávce šesté směny Svoboda pustil po ballech na metu dva pálkaře, a tak ho na kopci nahradil Blažek.  Ten poté spolehlivě předložil obraně dva outy. Na začátku sedmé směny dostal volnou metu Grendža-Donský, trefení si odnesl Adam Altrichter, a na dva outy přišel error v zadním poli po odpalu Farkaše, který znamenal další dva body. Následoval single Pomazala a divoký nadhoz, po kterém Farkaš doběhl pro poslední 13. bod. Dohrávku zahájil dvěma strikeouty Blažek a po groundballu na první metu byl zápas ukončen rozdílovým výsledkem 13:0.

To co se nám nedařilo v zápase prvním, tlačit na pálce a nedělat chyby, jsme si v druhém vynahradili. Posbírali jsme dohromady 16 hitů a obrana nevyrobila podle zápisu ani jednu chybu. 

  • Svoboda 5.1 IP, 2H, 1K
  • Blažek 1.2 IP, 0H, 2K
  • Havlíček 4z5, 2x2B, 5RBI
  • Klimeš 2z4, 4 RBI
  • Pomazal 4z4, 3R

Ačkoliv v prvním utkání nám dali mladí hráči Kotlářky lekci z agresivní hry a kvalitní hry v obraně, dokázali jsme v utkání druhém oplatit stejnou mincí a ke spoustě odpalů přidat pět ukradených met a bezchybnou obranu. Nadhazovači Blanska, s výjimkou Kostky, který hostujícím pálkařům seděl a jako jediný umožnil hráčům z Prahy bodovat, předvedli opět vynikající výkon a dokázali, že se o ně můžeme v naší hře opřít. Velmi pozitivní je, že jsme se po prvním nevydařeném výsledku dokázali oklepat a fanouškům předvedli výbornou ofenzivní hru a vysoké vítězství. 

Na pálce se dařilo téměř všem, ale vyčnívali zejména tradičně Klimeš, který prokazuje konstantní formu, Havlíček, který dohromady posbíral 6RBI, Pomazal, který po nevydařeném prvním utkání, byl v druhém na pálce stoprocentní a Fabian, který se po tomto víkendu dostal na celkový batting avg .500 a je tak v tomto ohledu nejlepším pálkařem celé soutěže.

Štěpán Havlíček

V následujících čtyřech utkáních by nám tak mělo stačit jedno vítězství pro zajištění účasti v nadstavbě o EXL, jež se pokusíme získat hned příští víkend, v sobotu 14.5., kdy jedeme do Prahy na utkání s místními SaBaT.

Následuje víkend, kdy v sobotu 21.5. nastoupíme v rámci 2. kola Českého baseballového poháru na půdě Miners Kladno.

Domácím fanouškům se tak představíme až v sobotu 28. května v závěrečných zápasech základní části 1. ligy proti týmu Skokani Olomouc.

Jakub Kostka, asistent trenéra

Starší články