>

Dvě vítězství A týmu na SaBatu znamenají jistotu účasti v baráži

Radka Sitarová, 24.05. 2022 Aktuality

V sobotu 14. května vyjel A tým k dalším dvěma zápasům na hřiště týmu SaBaT Praha a zajistil si jistotu účasti v baráži o extraligu pro nadcházející sezónu.

První zápas proti sobě svedl nadhazovače Dupala ze SaBaTu a Farkaše z Blanska. Ačkoliv v úvodní směně Dupal vyoutoval první dva pálkaře Olympie, třetí v pořadí Kabeš se opřel do prvního nadhozu a poslal jej za plot a s tím i Blansko do vedení.

David Farkaš #13

Farkaš od začátku držel domácí pálkaře zkrátka a v začátku třetí směny se Olympia utrhla velkou směnou do vedení. První pálkař směny Grossmann byl sice out, následovala však úspěšná úlivka Kostky, Klimeš se dostal na metu po chybě pole, Kabeš dostal metu zdarma a následovaly 4 hity v řadě od Fabiana, Šebely, Pomazala a Havlíčka a skóre bylo 7:0. Domácí se v dohrávce také připomněli po metě zdarma, singlu, erroru a passed ballu a skórovali dva body. V začátku 4. směny se Klimešovi povedl inside park homerun, který znamenal další bod. Skóre 8:2 se drželo až do sedmé směny, protože Farkaš s bezchybně fungující obranou sbírali out za outem. Olympia opět pod dojmem pohodlného vedení ubrala a další bod přidala až v začátku sedmé směny zásluhou homerunu Pomazala. Do 7. směny nahradil Farkaše na kopci Kostka a i přes naplněné mety dokázal dovést Olympii k vítězství bez dalšího obdrženého bodu. Závěrečný útok a opět šest bodů si Olympia nechala na 9. směnu. Lakota meta zdarma, Havlíček single, Blažek meta zdarma, Grossmann single, Kostka single, Klimeš double. 

Konečné skóre utkání tedy bylo 16:2, což úplně neodpovídá průběhu utkání. Mohli a měli jsme rozhodnout už dříve, než v poslední směně, ale zase mohli dostat prostor všichni hráči z lavičky. 17 hitů je solidní a potěšující číslo, stejně tak jako stabilní výkony nadhazovačů a pouze jedna chyba v poli.

 • Farkaš 6IP, 3H, 0ER, 9K
 • Kostka 3IP, 3H, 0ER, 5K
 • Klimeš 3z6, 4RBI, 2B, HR
 • Kabeš 2z4, 3R, HR
 • Pomazal 2z4, 3RBI, HR

Druhé utkání už nabídlo vyrovnaný průběh. Olympia jako domácí zahájila utkání tradičně na kopci se Svobodou, kterého první pálkař přivítal triplem i s přispěním zaváhání v zadním poli a dostal se až pro bod po sebeobětovacím odpalu. Olympia odpověděla v dohrávce, po volných metách pro Šebely a Kabeše stáhl prvně jmenovaného groundballem Fabian. V další směně následovalo trefení pálkaře SaBaTu, který doběhl pro druhý bod po přehozu při double play. V dohrávce Olympia naplnila mety. Po singlu Koláře následoval error po odpalu Havlíčka, další single Farkaše, ale strikeout J. Altrichtera, linedrive Šebely chycený nadhazovačem a odpal Klimeše na spojku znamenal, že Olympia vyšla v této směně bodově naprázdno. Do třetí směny nahradil Svobodu na kopci Blažek, který v následujících pěti směnách předvedl vynikající výkon a povolil hráčům z Prahy jen 5 odpalů a rozdal 4 strikeouty. Pole ho drželo a hráči Blanska dokázali v 5. směně skóre otočit na 3:2. Šebela odpálil single a Kabeš následně inside park homerun, svůj druhý homerun tohoto odpoledne.

V 7. směně povolil Blažek double a následně se běžec dostal na metu třetí a po nepřesném nadhozu až na metu domácí. Skóre tak bylo vyrovnané 3:3. Rozhodující útok si Olympia připravila do 7. směny, kdy Klimeš zavelel singlem, následující pálkař Adam Altrichter dokázal dostat míč do hry a donutit domácí k chybě, Fabian byl druhý out směny, ale po něm Vojta Pomazal na dva striky odpálil dlouhý double a stáhl důležité dva body, aby pak přišel single Koláře, který dostal domů i Pomazala. S náskokem tři bodů jsme šli do posledních dvou směn s Havlíčkem na kopci, který měl za úkol utkání uzavřít. 8. směnu zvládl na jedničku, ale v začátku deváté začalo drama. Hráči SaBaTu odpálili dva singly, poté trefení a bez outu měli plné mety s vyrovnávacím bodem na první metě. Tvrdý odpal, nezahraný na třetí metě, znamenal dva body a bez outu běžce na 2. a 3. metě. Dva následující odpaly však trefily Pomazala na spojce a celé utkání zakončil Havlíček strikeoutem a zápas tak skončil nejtěsnějším rozdílem 6:5.

 • Svoboda 2IP, 2H, 2ER, 2K
 • Blažek 5 IP, 5H, 1ER, 4K
 • Havlíček 2IP, 4H, 1ER, 2K
 • Farkaš 2z3
 • Kolář 2z4
 • Pomazal 1z4, 2B, 2RBI

V obou zápasech jsme tedy dokázali zvítězit a potvrdili tak svoji účast v nadstavbě o Extraligu. Vzhledem k náročnosti dvojutkání jsme byli rádi za široký kádr, kdy jsme do Prahy jeli v 15 hráčích, všichni dostali prostor na hřišti a mohli jsme reagovat střídáními podle vývoje utkání. V prvním zápase nám vyšlo vše, na co jsme sáhli, a odpálili jsme dohromady 17 hitů. V druhém utkání už to tak jednoduché nebylo, držel nás mladý nadhazovač Kavan, který předvedl skvělý výkon ve všech 8 směnách a rozdal nám 7 strikeoutů. Také jsme nechali mnoho běžců na metách, ale naštěstí jsme v pravou chvíli zabrali a dokázali nepříznivý vývoj utkání obrátit na naši stranu.

V sobotu 21. května zavítal A tým do Kladna na 2. předkolo Českého baseballového poháru. Blansko přehrálo Miners Kladno vysoko 14:1. Na vítěze tohoto kola poháru čekají v 1. kole ČBP Hroši Brno. S tímto účastníkem TOP6 Extraligy poměří Olympia síly před domácími fanoušky 11. června od 14.00 hod na Strawberry field.

2. předkolo ČBP Olympia Blansko vs. Miners Kladno

 

Jakub Kostka, asistent trenéra

Starší články