1. Olympia Blansko >
  2. Druhé místo na Little League v regionu Europe - Africa

Druhé místo na Little League v regionu Europe - Africa

Radka Sitarová, 15.08. 2022 Aktuality

Nejmladší baseballovou kategorii v Little League zastupoval na mezinárodním turnaji v regionu Europe-Africa pod vedením hlavního trenéra Pavla Jozka tým Jižní Moravy, který opanoval národní finále v Chocni.

Turnajem v nizozemském Moergestelu, jehož vítěz postoupil na světovou sérii do USA, prošel český tým hladce a jako jediný bez porážky až do samotného finále, kde ovšem pálkařské síly českých borců nestačily na italského nadhazovače a český tým tak končí prohrou 1:4 jako druhý.

V týmu se ukázali také tři blanenští hráči David Sitar, Martin Fajmon a Lukáš Hanák.

Největší světová organizace mládežnického baseballu a softballu, která zahrnuje více než 80 zemí světa a vrcholí světovou sérií v USA, to je Little League. Soutěž je koncipována tak, že probíhá od komunálních rozřazovacích turnajů, přes národní finále a několik světových mezinárodních turnajů až po světovou sérii v USA.

České národní finále v Chocni vyhrál tým "Jižní Morava" pod vedením trenérů Pavla Jozka a Tomáše Zachovala. Vybraní hráči z regionu Jižní Morava měli tu čest reprezentovat Českou republiku na mezinárodním kvalifikačním turnaji v regionu Europe - Africa, který se konal v malebném nizozemském městečku Moergestel a jehož vítěz získal vstupenku na světovou sérii Little League v USA. 

V týmu složeném z hráčů Třebíče Nuclears, Hrochů Brno, Draků Brno a Ježků Jihlava se prosadili také tři blanenští borci a hráči Olympie:

  • Lukáš Hanák
  • David Sitar
  • Martin Fajmon

Trenérský štáb doplnil na turnaji také zkušený blanenský trenér Ivo Kučera.

V prvním utkání nastoupil český tým proti Rakousku a zvítězil 8:1. Tím si vysloužil den volna před těžkým soubojem s domácím týmem Holandska.

Do utkání s Holandskem šla česká sestava s respektem. Na kopci startoval a Complete Game odházel David Sitar, který proti obávanému soupeři předvedl výborný výkon, neumožnil soupeři bod a pouze jednoho pálkaře pustil na první metu. Nizozemský tým se tak v útoku narozdíl od českých pálkařů vůbec neprosadil a utkání skončilo po 4. směně rozdílem 10:0. Na pálce se blýskl další blanenský hráč Martin Fajmon, který si stejně jako v zápase proti Rakousku připsal 3 RBI.

David Sitar, foto: Zuzana Šťastná

Poté čekal český tým soupeř z Itálie, se kterým v dramatickém souboji bere těsné vítězství 1:0, čímž si jako první tým na turnaji bez porážky zajišťuje místo ve vytouženém finále, které rozhodne o postupujícím na světovou sérii v USA. V zápase dostal šanci na kopci také Martin Fajmon, kterému se podařilo s podporou pole udržet v napínavém zápase při plných metách soupeře bez bodu. O poslední aut se v zadním poli postaral Lukáš Hanák.

Martin Fajmon, foto: Zuzana Šťastná

Lukáš Hanák, foto: Zuzana Šťastná

Český tým jako první jasný finalista bez dosavadní porážky dostal dva dny volna. Další týmy v systému turnaje na dvě porážky měly šanci na opravné zápasy a poté se mělo rozhodnout o druhém finalistovi.

Ve finále se opět potkáváme s Itálií. Na kopci startuje třebíčský Dan Dobeš, druhou část finále odházel blanenský David Sitar. Bodový příděl je skromný, všichni nadhazovači se snaží držet pálkaře zkrátka. Přesto je zřejmé, že italský útok je podstatně agresivnější a naopak české pálce se příliš nedaří. K tomu se přidalo několik chyb v české obraně a HR za dva body, na který už nedokáže český tým zareagovat a prohrává 1:4.  O vítězi je rozhodnuto, na světovou sérii postupuje tým Itálie. 

Český tým s blanenskými hráči však obsazuje krásné 2. místo v regionu Evropa-Afrika, což je parádní výsledek a nadějný příslib do budoucna. Hráči Olympie dostali velký prostor ukázat,  co umí,  a posbírali mnoho cenných zkušeností a krásných zážitků ve skvělém týmu a přátelské atmosféře.

Děkujeme za výbornou reprezentaci! 

Starší články