1. Olympia Blansko >
  2. (Ne)úspěšná sezóna A týmu

(Ne)úspěšná sezóna A týmu

Radka Sitarová, 24.10. 2022 Aktuality

Sezóna 2022 byla pro A tým Olympie ve znamení změn. Po sestupu do 1. ligy a změně na trenérské pozici vstupovali hráči Olympie do letošní sezóny s mnoha očekáváními a cílem pokusit se 1.ligu vyhrát. Mužský A tým nakonec končí na 4. místě.

Tým si v průběhu offseason prošel řadou změn. Po dlouhých letech letos na STRAWBERRY field neběhala stálice týmu Jarda Němec, s ním týmu chyběl i Tomáš Jelínek a samozřejmě také trenér Ivo Kučera. Hostování v extralize si vyřídili Ondřej Šebela (Technika), Ladislav Kabeš (Technika) a Štěpán Havlíček (Hluboká). Pozici trenéra přebral Štěpán Havlíček a do týmu se vrátili Libor Kolář, Filip Barták, Jakub Lakota a v průběhu sezóny i Zdeněk Kocman. Z brněnských draků přišli na hostování Filip Fabian a Honza Svoboda. 

Základní část 1. ligy proběhla dle očekávání a umístili jsme se na 2. místě s bilancí výsledků 11W-3L. Dvakrát jsme prohráli s našim neoblíbeným soupeřem Blesk Jablonec hned v druhém hracím víkendu a jeden zápas jsme ztratili s Kotlářkou Praha. 

Následující část sezóny, nadstavba o extraligu, nás nezasáhla v nejlepší sportovní i personální formě. Porce 25 zápasů v průběhu letních prázdnin se pro nás stala osudovou. Po vcelku dobrém začátku jsme se nakonec nadstavbou protrápili k bilanci 7W-18L. Dokázali jsme vyhrát jedinou sérii - paradoxně s pozdějším vicemistrem 1. ligy Skokany Olomouc. Pozitivem je, že, i přes mnohdy velmi improvizované sestavy, jsme dokázali odehrát spoustu vyrovnaných zápasů. Časová náročnost léta však znamenala sníženou aktivitu v oblasti trénování, a to se nám vymstilo v poslední fázi sezóny.

Liga se dohrávala v září a nasazení do Play-off se určovalo podle pořadí v nadstavbě. Pro nás to tedy znamenalo začátek ve čtvrtfinále se SaBaT Praha, kdy jsme po odložení domácích zápasů odehráli dva zápasy v Praze a po jednom jednoznačném a druhém těsném utkání jsme postoupili do semifinále nejrychlejší možnou variantou.

Už v těchto zápasech ale bylo vidět, že forma a výkony ze začátku sezóny jsou tatam a uspět bude těžší, než jak by mohlo být.

V semifinále na nás čekal největší favorit ligy Blesk Jablonec. V našich plánech bylo narazit na Jablonec až ve finále, ale porážky s Kotlářkou Praha v nadstavbě nás posunuly do druhé části pavouka ligy.

V pátek 23.9. tak začalo semifinále prvním zápasem v Blansku. Za hosty nastoupil na kopci stále se zlepšující Angel Vilchez, který odházel celý zápas, povolil 8 úspěšných odpalů a rozdal 10 SO.

Za domácí mu zdatně sekundoval Aleš Blažek. Domácí pustili Blesk do vedení 2:0 po drobných chybách hned v první směně. V následujících směnách jsme obsazovali mety, ale bez bodového vyústění. Stejnou neefektivitou se prezentovali i hosté, takže bylo skóre do 7. směny stále 2:0, v 7. směně Blesk navýšil vedení o jeden bod, v dohrávce však Olympia konečně skórovala na 2 outy RBI singlem Kostky, po kterém doběhl Fabian.

V dohrávce 9. se Ještě Olympia na dva outy pokusila zdramatizovat utkání, opět doběhl Fabian, po odpalu Honzy Altrichtera. Další pálkař Kostka však svůj třetí hit večera nepřidal a zápas tak skončil těsnou porážkou 3:2.

Před námi tak byl den volna a nedělní cesta do Jablonce k rozhodujícím utkáním. Byli jsme bojově naladění, měli jsme připravené nadhazovače (Havlíček, Kostka, Farkaš, Svoboda), ovšem museli jsme oželet jedny z našich nejlepších pálkařů - Pomazal (nemoc), Šebela (škola), Klimeš (MČR U11).

Plán byl pokusit se sundat z kopce druhého importa Jablonce Ulacia a vynutit si rozhodující třetí zapas.

Ovšem baseballový bůh rozhodl proti nám. Ulacio předvedl fantastický výkon 8 směn no hitter a 16 SO. Naopak pálky domácích ve vysokohorském prostředí tradičně létaly rychle a přesně a nedokázal je zastavit na kopci ani Havlíček ani Kostka. Zápas, a s ním i celá sezóna, tak skončil po hodině a půl 10:0 a pozdější vítěz ligy Jablonec tak zaslouženě postoupil do finále.

Slovy trenéra Havlíčka: Baseball nás potrestal za náš přístup v průběhu léta.

Z celkového pohledu, nesplnění cíle a vědomí, že máme na víc, je tedy sezóna neúspěšná.

Úspěchem však muže být, ze jsme i přes všechny krize dokázali odehrát sezónu v určité kvalitě, zapojili se mladí hráči (Altrichter J., Altrichter A., Grossmann) a rozhodně nebyli do počtu.

Pro následující rok ohlásili přerušení kariéry Kuba Kostka, Honza Altrichter a David Farkaš. 

Pro příští rok je tedy otázkou, jak a zda se podaří stabilizovat hráčský kádr.

Jakub Kostka, asistent trenéra

Starší články