>

Mistrovský titul v kategorii U9 patří Olympii Blansko!

Radka Sitarová, 08.10. 2019 Aktuality

O posledním zářijovém víkendu se na blanenském baseballovém stadionu Strawberry field konalo Mistrovství České republiky pro žáky do 9 let. A blanenské baseballové naděje vybojovaly titul Mistrů republiky!

Poslední dva roky hrají žáci v této věkové kategorii soutěž Rookieball, která je společným projektem baseballové a softballové asociace na podporu rozvoje pálkovacích her u dětí. Mladší žáci se tak v průběhu sezony zúčastní  čtyř velkých turnajů Rookieball v několika regionech zahrnujících celkem 42 týmů z celé republiky. Rookieball se nehraje na výsledky, a přestože děti samozřejmě výhru či prohru vnímají, není důležité,  jak se tým v turnaji umístí, a jsou vyhlašováni pouze nejlepší hráči z každého týmu a také hráči s největším pokrokem od předchozího turnaje.  Všechny děti tak mají možnost bez větší frustrace z občas tíživých proher dosáhnout na ocenění anebo si zahrát s těžkým soupeřem.

Soutěživost a touha po výhře však samozřejmě ke sportu patří, a to i v této věkové kategorii. Vrcholem sezony v podzimní části tak bylo Mistrovství České republiky v kategorii U9. Olympia Blansko měla tu čest ujmout se pořadatelské role a pro cca 250 dětí z 16 týmů připravila tři hřiště, tři dny nabité baseballem, tři vzácné hosty, tři milá vystoupení a především tři nádherné zlaté poháry pro nejlepší trojici týmů mladých baseballových nadějí, které si v průběhu turnaje musely vydobýt na baseballovém kolbišti svou pozici na stupních vítězů.

Olympia Blansko postavila do klání o titul Mistrů republiky také svůj tým a s velkým očekáváním od hochů, kteří v loňském roce dokázali zvítězit na největším baseballovém turnaji pro děti do 8 let FirstCupu a rovněž získali trofej pro vítěze Českého baseballového poháru v kategorii U8, ale zároveň s pokorou a vědomím kvalitních soupeřů přivítala na domácím hřišti týmy Draky Brno, Hrochy Brno, Pipas Brno, Nuclears Třebíč, Tempo Praha, Eagles Praha, Kotlářka Praha, Miners Kladno, Beavers Chomutov, Rytíře Trutnov, Orli Choceň, Arrows Ostrava, Žraloky Ledenice, Baseball Plzeň, Sokol Hluboká nad Vltavou.

Utkání se začala hrát již v pátek. Týmy byly rozděleny do čtyř skupin a domácí chtěli postoupit z prvního místa. Olympia Blansko však začala ihned zostra a dříve než se stačili blanenští borci rozkoukat, prohráli s těžkým soupeřem Draky Brno 2:1. Nízké bodové skóre ukázalo, že dominovala výborná obrana v poli, zatímco v útoku na pálce se nedařilo.  Blanenské borce první nezdar nepoložil na kolena, ale naopak v sobě dokázali najít kuráž a odhodlání a do dalšího zápasu proti Tempu Praha nastoupili ještě týž den s plným nasazením.  Obrana byla opět takřka perfektní a na pálce se dařilo mnohem lépe, o čemž svědčí konečný výsledek a první výhra na turnaji 6:2.

V posledním utkání v základní skupině převálcovali kluci z Blanska Orly z Chocně rozdílem 11:0. Ve skupině však Blansko skončilo na druhém místě za Draky Brno. V prvním sobotním duelu tak čekal Blansko další dosud nepoznaný soupeř Beavers Chomutov. Blanenští hoši byli neuvěřitelně natěšení na další utkání a po fantastickém 4. místě z ČBP U10 v Hluboké n. Vltavou z předchozího týdne chtěli zúročit, co umí a sáhnout si na medailové umístění. Trenéři a fanoušci tajně doufali a věřili v úspěch. Výsledek dalšího utkání byl pro domácí Olympii dalším krokem k bojům o medaile. Chomutov opět naprosto sebejistým způsobem přehráli mladí Olympani 10:0 a přidali další důležité vítězství v postupovém pavouku.

Olympia Blansko měla v sobotním dopoledni velmi dobře nakročeno a blanenští kluci si mohli spolu s ostatními hráči a fanoušky užít slavnostní zahájení, kterého proběhlo za účasti významných hostů – starosty města Blanska Jiřího Crhy, místopředsedy ČBA Ondry Konvalinky a poslance PČR Jiřího Ventruby. Pánové se ujali úvodního slova a přivítali hráče i diváky na blanenském stadionu. Poté bylo na programu vystoupení blanenského rockera Ríše Dobiáška s elektrickou kytarou, taneční vystoupení dívek z R-aerobic Ráječko se sestavou New York Yankees. Slavnostní zahájení bylo korunováno seskokem amatérských parašutistů ze sdružení Parahospody na hlavní hřiště a nejen děti, ale i přihlížející dospělí si tak odnesli krásný a nevšední zážitek.

Poté se opět rozehrály zápasy. Olympii Blansko čekal soupeř z Vysočiny. Nuclears Třebíč je tradičním soupeřem blanenského týmu, kterého Blansko určitě nepodceňuje. Po dvou směnách však muselo být utkání pro déšť za stavu 0:0 přerušeno a dohrávalo se v neděli. Olympia začala šťastně 4 doběhy a poté již vlastně nepustila soupeře ke slovu. Další vítězství řadí Blansko mezi nejlepší 4 týmy turnaje. V semifinále ovšem čekal Olympii obávaný soupeř Miners Kladno. Miners dokázali porazit favority turnaje Hrochy Brno a blanenští kluci věděli, že nesmí zaváhat. Začátek utkání patřil soupeři. Přesto se hráči Olympie nenechali rozhodit a hráli stále svou hru, výborná obrana a v útoku odhodlání dovézt domů důležité body. Nakonec Blansko v nejnapínavějším utkání turnaje vítězí  k obrovské radosti domácích fanoušků 5:3 a jde do finále!!!

Do boje o titul se dostává také favorit turnaje Hroši Brno, ale blanenští kluci jdou bez respektu před desítkami přihlížejících diváků hrát svou hru! Jako jeden tým hrál, pod vedením trenérů Jardy Krejčíře a Marka Novotného, Lukáš Hanák, Martin Fajmon, David Sitar, Adrien Kurečka, Honzík Novotný, Jan Kučera, Dominik Štěpánek, Radek Doležel, Šimon Bruckner, Filip Altrichter a David Grepl. Po slavnostním nástupu začínají blanenští na pálce a soupeř má tak výhodu dohrávky. Scénář finále je však rozdílný od těžkého semifinále s Miners. Blansko od začátku tahá za delší konec provazu a za bouřlivého povzbuzování se od počátku zápasu ujímá vedení 4:0. Přestože Hroši nedávají svou kůži zadarmo, dokáží stáhnout jen dva doběhy, Blansko přidává 1 a v poslední směně už chybí Blansku jen perfektní obrana a tři rychlé auty k vítězství. A to blanenští kluci umí, tři rychlé auty bez umožněného bodu soupeři a Olympia vítězí 5:2.

Po třech letech si tak Olympia Blansko vybojovala další mistrovský titul a slaví fantastický úspěch!

Trenér Jarda Krejčíř: "Opět jste hráli jako tým...tam jste bojovali až dokonce a to bylo důležitý...ve všech zápasech jste si ten turnaj vyhráli...Pánové blahopřeji k titulu Mistra republiky, jste nejlepší v České republice...už Vám to nikdo neodpáře"

Trenér Marek Novotný: "Byli jste prostě jeden tým krásnej, blahopřeju. Tohle je neuvěřitelnej výkon a budem si to pamatovat nadosmrti."

Trenér Jaroslav Krejčíř: "Nadosmrti borci, tohle se neopakuje každej rok" :)

Velké díky patří také zapisovatelce Helči Petrové a střídajícímu nadhazovači tatínkovi Radkovi Hanákovi. A také všem, kdo se podíleli na přípravě hřišť a organizaci turnaje, stejně jako fanouškům, kteří byli jako vždy naposto skvělí!

 

 

 

Starší články